DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Všehochuť

Zdravotní tematika 3

Andrej Babiš ml. říká v rozhovoru: Můj otec byl vždy falešný a zlý. Choval se jako primitiv

Deník FORUM 24 požádal o rozhovor Andreje Babiše ml., který se rozhodl bránit před dehonestací, za kterou stojí jeho otec, miliardář a předseda vlády České republiky. Babiš senior označil v roce 2018 svého syna za schizofrenika, aby veřejnost nebrala vážně synův popis, jak   byl zavlečen na Krym, aby nemohl vypovídat v kauze premiérova dotačního podvodu. Toto  využití psychiatrické diagnózy k odstranění svědka přitom pro účely premiérovy krizové komunikace podpořili svými vyjádřeními známí lékaři. Andrej Babiš ml. toto jejich chování považuje za zneužití psychiatrie. Rozhovor, který nyní předkládáme veřejnosti, jsme s Andrejem Babišem ml. vedli písemně. Zároveň jsme provedli ověření jeho totožnosti a autenticity v následném podrobném telefonátu.

Výpovědi Andreje Babiše ml. ukazují na zcela skandální chování premiéra, který neváhal tvrdě poškodit vlastního syna, když mu šlo o jeho zájmy. Andrej Babiš ml. přitom vystupuje klidně, racionálně a ani náhodou nepůsobí jako blázen. Působí ovšem jako člověk, který prošel peklem a stále čelí značnému tlaku. Zde přinášíme text autorizovaného rozhovoru:

Máte svého otce rád tak, jako mívá rád syn svého tátu? Změnila ho politika?

Můj otec si nezaslouží, aby ho měl kdokoliv rád. Já si už v žádném případě takové city nedovolím k člověku (jestli si vůbec zaslouží být pojmenován člověkem), jako je on. Můj otec byl vždy falešný a zlý, politika ho nijak nezměnila, jenom se zlepšila jeho schopnost přetvařovat se. Pravda je ta, kterou zná asi jenom rodina z jeho prvního manželství, že je to sadista. Po nějaké době začal směřovat své sadistické choutky na zaměstnance a do byznysu, kdy na jeho pokyn jiní lidé ztrpčují druhým život místo něho. A někteří i s chutí, jako pan Protopopov.

Pokud mám být maximálně upřímný, tak už jako malý kluk jsem slýchával od otce (omlouvám se předem za slovník), že jsem h*vno, a jeho motto, které mi často opakoval, bylo: větší pes j*be, menší čeká. Nebo nejdřív pán, potom pes…

S tím, jakým je člověkem, nic nenadělám, ale v žádném případě už v něm nevidím ztělesnění slova „otec“.

Jak jste vlastně zjistil, že jste jako svědek v kauze Čapí hnízdo svému otci nepohodlný?

Jasné mi to bylo v tom momentě, když za mnou přišla doktorka Protopopová a dala mi podepsat omluvenku, že nejsem schopen někde vypovídat (předpokládám, že to bylo pro policii). A když mi pak otec mezi čtyřma očima řekl, že chce, abych zmizel z České republiky, tak už jsem neměl vůbec žádné pochybnosti.

Byl jste již předtím pacientem doktorky Protopopové a Národního centra duševního zdraví?

Nikdy předtím jsem nebyl nikde psychiatrickým pacientem.

Jak dlouho před těmito událostmi jste pracoval jako pilot dopravního letadla a proč tato éra skončila? Co ji narušilo?

Pracoval jsem jako pilot dopravního letadla dva roky ve společnosti Travel Service, jejímž spolumajitelem byl Jiří Šimáně, kamarád mého otce. V roce 2014 se začala vyvíjet podivná situace v práci, což mě přinutilo podat výpověď. Nevím, jestli už tehdy to nemělo něco společného s kauzou mého otce.

Jak vznikla spolupráce vašeho otce s manžely Protopopovými? Znal jste je už před tím, než nad vámi začali mít „dozor“?

Neznal jsem je předtím a podle mě je neznal předtím ani můj otec. Pokud vím, tak spolupráce otce s Protopopovou vznikla krátce po mém incidentu na D1.

Říkáte, že nemáte důvěru v českou policii ani justici, nezvažujete ale i tak možnost, že byste vypovídal, a kauzu se třeba pod tlakem veřejného zájmu podařilo osvětlit?

Bohužel obavy z toho, že by má výpověď byla zmanipulovaná, přetrvávají. Byl bych totiž zase s velkou pravděpodobností dehonestován, jako se to děje i dnes, operovalo by se zase s nálepkou schizofrenika. V nějakou nezávislou soudní expertizu v České republice nemůžu ani doufat.

Obrátil jsem se prostřednictvím přátel k cca deseti českým psychiatrům s prosbou, zda by mě nepřijeli vyšetřit do Ženevy například na několik dní. Že bych zařídil konzultaci s mou lékařkou, předložil kompletní zdravotní dokumentaci.

Ačkoliv moc peněz nemám, nabídl jsem zaplatit letenku, hotel i ušlý zisk za pracovní dobu. Jeden vedle druhého to odmítl s tím, že proti dr. Höschlovi a mému otci nikdo nepůjde, aby riskovali například finančák nebo profesní likvidaci.

Měl jsem za to, že by bylo dobré, aby kromě zahraničního experta mne někdo vyšetřil také česky. Někdo, kdo zná okolnosti mého příběhu z různých stran, a tím pádem se může lépe zorientovat v tom, co – a hlavně proč – napsala Protopopová v lékařské zprávě.

Právě proto, že mě odmítli, jsem byl nucen zařídit se jinak. Spolupracoval jsem tedy na „Otevřeném dopisu dr. Höschlovi“ i na jeho kompletní anglické verzi, aby i ahraniční experti poznali pozadí mého případu. Protože Protopopová ve zprávě píše taky o politice v souvislosti s mým otcem, což považuji za něco úplně mimo mísu.

To je pro mne teď důležité, ne nějaké intriky české pseudopolitiky, do kterých jsem byl zatažen a díky kterým jsem se nedovolal ani pomoci u české policie. Právě naopak: policie spolupracovala s těmi, kteří mou situaci zavinili.

Nemůžu věřit Policii ČR po tom, čeho se na mně dopustila, a ani s ní nemám chuť spolupracovat. Nebudu stoupat dvakrát na ty samé hrábě.

V pátek irozhlas.cz publikoval rozhovor se mnou, kde jsem se snažil vysvětlit svou situaci.

V sobotu tam zveřejnili článek, ve kterém rozebírali dokument, který jsem jim poslal já (což nezmínili), a sice dopis obvodního státního zastupitelství do Švýcarska v rámci mezinárodní pomoci.

Má poznámka:

Protože Andrej Babiš mladší  je v Česku, pomáhal při tornádu na Moravě, byl osloven českou policií zda je ochoten vypovídat o svém únosu na Krym, s výpovědí  Andrej Babiš ml. souhlasil.

 

 

Nový blok - dvojitým kliknutím zde, zahájíte úpravu bloku..Seznam

Mikroplasty jsou všude, tvrdí nová studie. V oceánech, ve vzduchu i v půdě

Mikroplasty, které se díky proudění vzduchu dostávají do atmosféry, kolují po celé planetě. Podle nové studie je výskyt drobných plastových částek rozšířenější, než se myslelo. Důsledky pro životní prostředí zůstávají neznámé.

Článek

Většina plastů je recyklována, spálena nebo uložena na skládkách. Nejméně 18 procent plastového odpadu ale končí v přírodě, kde se rozkládá stovky let. Mezitím dochází k procesu fragmentace, díky kterému vznikají postupným mechanickým rozpadem mikroplasty. Drobné částečky, které jsou pro lidské oko takřka nezachytitelné. V posledních letech se neblaze proslavily hlavně ty v oceánech, kde kvůli odpadu vznikají celé plastové „kontinenty“.

Podle nové studie publikované v prestižním vědeckém časopise Proceedings of the National Academy of Sciences nejsou mikroplasty jen strašákem světových moří a oceánů. Ve skutečnosti krouží všude kolem nás. Z těch nejdrobnějších podle vědců vznikají mikroplastové aerosoly, které proudění vzduchu roznáší po celé planetě.

„Mikroplastové částice a vlákna, které vznikají fragmentací špatně spravovaného odpadu, jsou nyní tak rozšířené, že kolují po celém světě,“ uvádí studie, jež vznikla za spolupráce vědců ze Státní univerzity v Utahu a Cornellovy univerzity.

„Všude, kam jsme se podívali, jsme našli staré plasty, které cestují atmosférou a ukládají se po celé planetě,“ uvedla hlavní autorka studie Janice Brahneyová v tiskové zprávě Cornellovy univerzity. Mikroplasty, které vědci analyzovali, pocházejí z odpadu vyhozeného před desítkami let. Ačkoliv se už vyrábějí některé biologicky rozložitelné plasty a bioplasty, odpad, jenž lidé vyhodili před dekádami, jen tak nezmizí.

Výzkumníci zkoumali atmosférické mikroplasty na západě Spojených států od roku 2017 do roku 2019. Zjistili, že až 84 procent nanočástic pochází ze silnic. Plasty obsahují nejen pneumatiky nejrůznějších vozidel, ale i samotné silnice. Opotřebením, které při silniční dopravě vzniká, se drobné částečky rozvíří a vzdušné proudy je roznesou vysoko do atmosféry. Podobně se do vzduchu dostávají i mikroplasty z oceánů, kde k jejich šíření přispívá rozbouřená hladina a silné větry. Plastové nanočástice vznikají také ve velkých městech a díky intenzivnímu zemědělství se šíři i na venkově.

Má poznámka: V Billa jsou volně k dispozici stálé větší průhledné pytle, které se stále používají a při vážení se cena a váha nalepí na bílou značku na pytli. Pytle se dají i vyprat a jsou použitelné stále, jsou nezničitelné.

V jednom balení je jsou tři. Sama používám jinak stálé igelitové sáčky na vážení menší zeleniny. Tak dlouho, dokud se sáček neroztrhne. Neberu tedy neustále nové igelitové sáčky,  ty beru jen na pečivo a opět používám na jiné zboží, velmi dlouho…

 

Diskuze  čtenářů na článek o  mikroplastech v mořích

Jednou tady po nás zbyde pěkný bordel. Ale nevadí, příroda si s tím za pár desítek tisíc let poradí. Jenom ta naše hloupá civilizace,  likvidující si svůj vlastní habitat není (inteligentní) civilizace už u toho nebude.

 

Už se rozrůstá bezobalových prodejen. Tak bychom měli nakupovat tam.

A v supermarketech alespoň nakupovat pečivo, ovoce, zeleninu, sýry a maso do vlastních pytlíků a obalů.

Znamená to ,že jsem také důvěřivý idiot co také nedával v minulosti volební hlas vůdcům-ochráncům ale vůdcům-zabijákům ?  Poučka = dej hadovi moc a on tě rád uštkne.

A ono to někoho překvapuje... člověk zničí vše. člověk nepotřebuje mimozemšťany aby nás zničili, člověk si vystačí sám.

A je to tady. Všichni budeme The Plastic People of the Universe

Tahle planeta začíná být pěkně vybydlená. 

 


 
Zdravotní tematika 3...
 
 
OSOBNÍ INFORMACE:  Napsala jsem e-knihu " Vše k udržení zdraví"  .   
 
  
 
 
 
                                                                                     
 Úvodní slovo  k mé  knize:
 
Pokud si zvyknete na správnou výživu a zdravý životní styl, budete mít optimální váhu. Zdravá strava vás obohatí o cenné biologické látky a  budete se cítit výborně.                                                      Nebudete později ohroženi nemocnými klouby, cukrovkou, zvýšeným krevním tlakem a cholesterolem.  Při nezdravé stravě časem budete postiženi těmito chorobami a budete muset dodržovat přísnou
dietu a brát trvale léky, které mají vždy i negativní účinky. Když budete dodržovat zásadní pokyny, vyvarujete se tak nepříznivým následkům na zdraví. Zdraví je skutečně to nejcennější co máme,
s ním prožíváme život plnohodnotněji. Doporučené praktiky sama dodržuji a přestože jsem seniorka, jsem zdravá, neberu žádné léky, jsem plně pohyblivá a aktivní.
V poslední třetině knihy jsou recepty na jídla z arabské kuchyně. Zelenin a luštěnin se v ní používá mnoho druhů a připravují se mnoha způsoby. U všech druhů je uvedena jejich nutriční hodnota. Tato jídla jsou nejen velmi zdravá, ale hlavně i velmi chutná.
 
Pokud budete mít zájem o e-knihu, její cena je 150 Kč. Je možné zakoupit jen recepty z arabské kuchyně, mnohé z nich jsou se snímky jídel za 100 Kč. Lze poslat jen ve Word, případně v PDF.
Pokud budete mít zájem, kontaktujte mě na:  malvaj@email.cz
 
 

KRÁSNÁ ŽENA MUSÍ CVIČIT A ZDRAVĚ JÍST. IDEÁL KRÁSY NEHLEDEJTE V ČASOPISECH !

 

Má poznámka:  Kolik let se bude muset u beznadějně nemocných rakovinou čekat na tuto přelomovou léčbu rakoviny u níže uveřejněného článku?

 

 

Přelomová léčba rakoviny poprvé zabrala. Žena čekala na smrt, nakonec ji zachránily vlastní buňky

5. 6. 2018

Lékaři devětapadesátileté Američance dávali maximálně tři roky života.

Zachránila ji nová experimentální léčba.

Washington - Maximálně tři roky života dávali lékaři Judy Perkinsové z Floridy. Devětačtyřicetiletá Američanka měla nádor v prsu a rakovina se jí postupně rozšířila do celého těla. Nádory měla v játrech i dalších životně důležitých orgánech.

Několikrát podstoupila chemoterapii, pokaždé neúspěšně. Tradiční způsob léčby už nezabíral.

Život jí zachránila až nová forma imunoterapie. Nádory porazily její vlastní buňky.

Rakovinou prolezlé tělo vyčistila průlomová léčba, která v boji proti tumoru využívá pouze vlastní imunitní systém pacienta. Od zahájení léčby nyní uplynuly dva roky a Perkinsová, která byla na pokraji smrti, je stále zcela zdravá.

"Vzdala jsem to. Můj stav se ke konci hodně zhoršil, měla jsem nádor, který tlačil na nerv,  což znamenalo, 

že jsem se pokoušela vůbec nehýbat, abych se vyhnula bolesti, která mi střílela do celé paže," 

cituje pacientku britský list The Guardian.

"Když léčba zničila většinu mých nádorů, byla jsem schopná ujít 40kilometrový výlet," doplnila.

Tento druh léčby je sice stále ve stádiu experimentu, ale lékaři věří, že v budoucnosti by mohl změnit přístup ke všem typům rakoviny.

Poprvé ho úspěšně otestoval na pacientovi s konečným stádiem rakoviny tým lékařů z amerického Národního onkologického institutu, předního centra na výzkum rakoviny. Do těla Perkinsové vpravili lékaři 90 miliard imunitních buněk. Jde o takzvaný "živý lék", který byl vyrobený přímo z jejích vlastních buněk.

"Mluvíme o nejvíce personalizované léčbě, kterou si lze jen představit," komentoval pro BBC chirurg z amerického institutu, doktor Steven Rosenberg.

Po týdnu jsem cítila, jak se nádor zmenšuje.

Celý proces léčby funguje tak, že jsou do boje s nádorem vyslány buňky, které s rakovinou dokážou úspěšně bojovat. Imunitní systém člověka nakaženého rakovinou nádor nejprve napadne sám.

Bílé krvinky ale dříve nebo později začnou boj prohrávat. Těch, které jsou úspěšné, je oproti bujícímu tumoru málo. Vědci je proto v laboratoři namnoží a po miliardách je vpraví zpátky do pacienta. Nejprve ale udělají biopsii nádoru, aby zjistili, které buňky pacienta nádor úspěšně infiltrovaly.

Koktejl buněk pak doprovodí léky na podporu imunitního systému. Ten pak celou bitvu vybojuje sám.

Perkinsová se začala cítit lépe už po několika týdnech experimentální léčby. "Asi už po týdnu jsem začala něco cítit. Měla jsem v hrudi nádor a zdálo se mi, že se začal zmenšovat. Trvalo další týden nebo dva, než zmizel úplně," prozradila Američanka britské BBC.

"Odešla jsem z práce, plánovala jsem vlastní smrt. Měla jsem seznam věcí, které jsem chtěla stihnout, jako například výlet do Grand Canyonu. Najednou jsem se vrátila ke svému každodennímu životu," popsala.

Judy Perkinsová je první pacientka, na které lékaři experimentální léčbu vyzkoušeli. Podle odborníků má ale tento druh imunoterapie své stinné stránky. Například je oproti běžným způsobům léčby rakoviny poměrně drahý. Úspěšný může být pouze v případě, pokud se lékařům podaří identifikovat dostatek imunitních buněk, které s nádorem v těle pacienta bojují.

"Je to pozoruhodný a nesmírně slibný výsledek, ale musíme tento účinek nejprve spatřit opakovaně i u jiných pacientů, než dáme lidem naději na novou imunoterapii neléčitelných stádií rakoviny prsu," uzavřel pro Guardian ředitel britského výzkumného centra na rakovinu prsu Simon Vincent. 

 

 

Novinky

Devět zásad, jejichž dodržováním se lze vyhnout demenci

Podle současných prognóz bude v roce 2050 ve světě trpět demencí 131 miliónů lidí. Už nyní se jejich počet odhaduje na 47 miliónů. Jednomu ze tří případů demence by ale bylo možné předejít, kdyby se lidé starali o zdraví svého mozku po celý život. Alespoň podle mezinárodní studie publikované v odborném magazínu Lancet.

„Ačkoliv se demence obvykle diagnostikuje v pozdějších fázích života, změny se v mozku začínají odehrávat o mnoho let dříve,“ cituje BBC News vedoucí výzkumného týmu Gill Livingstonovou z University College v Londýně.

V součtu tvoří faktory, které lze ovlivnit změnou životního stylu, asi 35 % rizika rozvoje demence. Zbylých 65 % jsou pravděpodobně faktory neovlivnitelné. Roli hraje například dědičnost, tvrdí vědci.

„Pokud něco podnikneme už nyní, mohli bychom začít měnit životy pacientů s demencí a jejich rodin, a tím zlepšit budoucnost celé společnosti,“ upozorňuje profesorka Livingstonová.

Faktor

Procenta

Ztráta sluchu už ve středním věku

9 %

Dosažení nižšího než středního vzdělání

8 %

Kouření

5 %

Neléčení počátečních příznaků deprese

4 %

Nízká fyzická aktivita

3 %

Sociální izolace

2 %

Vysoký krevní tlak

2 %

Obezita

1 %

Cukrovka II. typu

1 %

Studie, která shrnuje práci mezinárodní skupiny 24 expertů, tvrdí, že životní styl je zkrátka pro případný rozvoj nemoci zásadní. Navíc, pokud už se demence začne projevovat, je možné změnou životního stylu její průběh zpomalit.

Vědci tvrdí, že si každý může vytvořit jakousi „kognitivní rezervu“, spočívající v posílení mozkových drah a propojení, aby mozek dokázal fungovat i později v životě bez ohledu na případné poškození.

Jednoduchá rada: mozek používejte

Kdo nedokončil ani střední školu, ten je ohrožen demencí ve zvýšené míře. Vědci navíc tvrdí: ti, kteří se něco nového učí celý život, si budují nové mozkové rezervy. Jejich mozek nezakrňuje ani ve stáří.

Dalším výrazným rizikovým faktorem je ztráta sluchu už ve středním nebo mladším věku. Podle vědců totiž lidé, kteří neslyší, dostávají daleko méně podnětů z prostředí, ocitají se tak v sociální izolaci a snadno propadnou depresi. Ta opět zvyšuje riziko rozvoje demence.

Co je dobré pro mozek, je dobré pro srdce 

Ze studie vyplývá také to, že co je dobré pro srdce, je dobré i pro mozek. Je radno: nekouřit, cvičit, udržovat si zdravou váhu, včas léčit případný vysoký tlak a cukrovku. Vědci sice neměli k dispozici dostatečné množství dat, aby mohli do studie zahrnout stravovací návyky nebo pití alkoholu, ale věří, že obojí by mohlo hrát svou roli.

„Demence má momentálně nakročeno k tomu, aby se stala největším zabijákem 21. století. Není to ale úplně nezbytné, pokud si každý z nás uvědomí rizika a začne svůj životní styl měnit k lepšímu,“ řekl BBC ředitel britské Alzheimerovské společnosti Doug Brown.

 

 

Vědci znají devět faktorů, které přispívají k demenci. Většina z nich se dá eliminovat

V současnosti trpí demencí po celém světě celkem 47 milionů lidí. Do roku 2050 jich podle vědců bude 131 milionů.

Článek

Britští vědci definovali devět faktorů, které dohromady způsobují jednu třetinu všech případů onemocnění demencí. Většině z nich se dá předejít zdravějším životním stylem a disciplínou. Své poznatky vědci publikovali ve zdravotnickém týdeníku The Lancet.

Celkem o 9 % zvyšuje riziko onemocnění demencí ztráta sluchu ve středním věku, o 8 % pak nedokončení středoškolského vzdělání. Nárůst rizika o 5 % způsobuje kouření, o 3 % zvyšuje riziko také psychická neaktivita či nečinnost. Další 2 % k pravděpodobnosti vzniku demence přidává sociální izolace a vysoký krevní tlak. Nárůst rizika o 1 % představuje obezita a cukrovka druhého typu.

Vědci navíc dodali, že při výzkumu neměli dostatek dat, aby do studie zahrnuli i poměr, jakým k demenci přispívá alkohol nebo stravování. Věří ale, že oba faktory by mohly mít velký vliv. Demence sice postihuje lidi ve vyšším věku, s prevencí by se ale podle výzkumníků mělo začít už v mládí.

 

Zázvor ničí rakovinné buňky lépe, než chemoterapie

Podle nejnovějších průzkumů, které provedla skupina vědců z University of Michigan, zabíjí kořen zázvoru rakovinné buňky ve vaječnících a prostatě lépe, než chemoterapie. To vše bez nepříznivých vedlejších účinků. Léčebná síla zázvoru tak může zamíchat kartami při léčbě těchto závažných onemocnění.

Má poznámka: Zázvor snižuje i hladinu cukru v krvi.

Výborný i je při nachlazení.

 

Michal Mocek, Právo

Vědci objevili gen sytosti, pomůže v boji s obezitou

Kdo by někdy nechtěl shodit nějaké to kilo navíc. Zdá se, že se k udržení štíhlé postavy otevírá nová šance. Výzkumníci z kodaňské univerzity společně s kolegy z Monash University v australském Melbourne totiž objevili „gen sytosti“.

Právě ten při konzumaci jídla spouští v mozku signály, že organismus je již nasycen. A tedy dokáže zkrotit chuť jíst další porce. Gen byl přitom identifikován v těle organismů nepříliš lákavých: škrkavek. Tito cizopasníci mají ze čtyř pětin stejný genofond jako lidé. Objev může podle autorů vést k vývoji léku, který bude tlumit nutkání k jídlu.

„Pokud zvířata trpí nedostatkem obživy, hledají potravu a putují kvůli tomu po širokém okolí. Pokud jsou naopak živena dobře, potřebu putovat ztrácejí. A když jsou plně nasycena, dostávají se do stavu, který se podobá spánku,“ vysvětlil tuto souvislost australský badatel Roger Pocock.

Ten se při výzkumu zaměřil na geny červů, které by mohly pomoci s prolomením onoho ďábelského cyklu přejídání a nedostatku pohybu, s nímž se potýká spousta lidí a který je nakonec může dovést až k obezitě.

Cukr uvádí do „kómatu“

Tým vědců na škrkavkách zjistil, že signály mezi jejich mozkem a trávicím traktem reguluje gen ETS-5. Právě ten ohlásí stav sytosti a plnosti, jakmile se už v organismu cizopasníka při konzumaci načerpá dost energie. Pak vyšle mozku zprávu, aby zastavil hledání další potravy, čímž parazita zklidní – fakticky ho uvádí do stavu „spánku“.

Pocock a tým také zjistili, že když se škrkavce gen ETS-5 z těla odstraní, začne si parazit ve svém traktu ukládat o 20 až 30 procent více energie v podobě tuku než jedinci s genem. „Při odstranění tohoto genu se zásobí větším množstvím tuku, než je třeba. A to i při stejném objemu stravy,“ zdůraznil Pocock.

Škrkavky sdílejí s lidmi velké množství genů, jsou skvělým modelovým materiálem pro výzkumaustralský badatel Roger Pocock

Upozornil ještě na jeden zajímavý detail svého výzkumu. Ukázalo se totiž, že hladinu tuků lze škrkavkám ovlivňovat poskytováním stravy s vysokým obsahem cukru (glukózy).

„V podstatě to bylo jako naservírovat jim plechovku koly. Když jsme jim v potravě poskytovali glukózu, ukládaly mnohem víc tuku než za jiných okolností. A dostávaly se i do jakéhosi konzumačního kómatu,“ popsal to Pocock. Když byl cukr z jídelníčku odstraněn, červi o tuk přišli. A začali být podstatně čilejší, aktivnější – podobně jako lidé.

Gen ETS-5 byl sice vystopován v organismu parazitů, jenže podobný mají právě i lidé. „Protože škrkavky sdílejí s lidmi velké množství genů, jsou skvělým modelovým materiálem pro výzkum a pro hlubší pochopení procesů v lidském těle, a to včetně metabolismu i různých onemocnění,“ shrnul Pocock.

Naděje na lék

Jeho tým nyní věří, že se otevírá možnost vyvinout lék, který se zaměří na tento gen. „Rodina genů ETS přítomná v těle lidí byla již dříve spojována s obezitou. Nyní, když jsme zjistili, že řídí příjem potravy prostřednictvím systému zpětné vazby signálů do mozku, je to nadějná cesta k vývoji léčiva pro léčbu obezity,“ je přesvědčen Pocock.

Výzkum jeho týmu byl zveřejněn v odborném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences s tím, že vzniká nová šance k alternativním metodám dosažení štíhlosti.

Od roku 2006 bylo v lidském genomu zjištěno 41 článků spojovaných s možným vznikem obezity. Přitom podíl genetických faktorů ovlivňujících trend k obezitě se odhaduje dokonce na 40 až 70 procent. Zbytek už závisí na stravování, životním stylu a také na vlivu prostředí.

 

Michal Mocek, Právo

 

Vědci objevili přírodní preparát, který má léčit rakovinu

Australští vědci ohlásili průlom ve svém bádání. Osm let jim trvalo studium, které se zabývalo efektem plodu málo známého stromu Blushwood. Ten by měl pomoci s léčením rakoviny. Výsledky jsou prý více než ohromující – výtažek z tohoto plodu vědci použili při léčení 300 zvířat a až v 70 procentech dosáhli kompletního vyléčení rakoviny. Informoval o tom web abc.net.au.

Vedoucí studie doktor Glen Boyle z institutu QIMR Berghofer z Brisnaně popsal, jak by mohl nový lék působit: „Funguje třemi způsoby. Zabijí rakovinotvorné buňky, zamezí přístupu krve do nádoru a aktivuje imunitní systém těla, který pak nádor sám odstraní.“

Výtažek z plodu stromu také nemá žádné vedlejší efekty a funguje extrémně rychle. Nádor odstraní pouze do několika dní – zatímco například chemoterapie funguje v řádu měsíců až let.

Doktor Boyle dále poznamenal, že samozřejmě ani jeho výzkum není zázračným všelékem – pokud například rakovina již stihla vytvořit metastáze, léčba preparátem je neefektivní.

V následujících letech se preparát bude testovat na lidech. Společnost Qbiotics již dostala svolení od australského ministerstva zdravotnictví.

 

 

Nový lék na Alzheimerovu nemoc prý může „změnit hru“

Revoluční lék Aducanumab, připravený ve Švýcarsku, dokáže bránit vzniku Alzheimerovy nemoci. S odvoláním na studii v časopise Nature to uvedla britská média. Lék byl zatím vyzkoušen na 165 lidech v raném stadiu nemoci.

Ukázalo se, že už po šesti měsících se zastavilo zhoršování zdravotního stavu pacientů, kteří lék dostávali. Naopak u těch, kteří přijímali jen náhražku, se zhoršovaly nejrůznější duševní vlastnosti i schopnosti jako vařit si či vynášet odpadky. Po roce užívání aducanumabu vymizely u pacientů b

mcm, Právo, Novinky

 

Bííkovinné amyloidy, které poškozují a ničí nervové buňky.

„Ve skupině, která dostávala vysoké dávky léku, amyloidy téměř úplně zmizely. Účinky tohoto léku jsou bezprecedentní,“ řekl profesor Roger Nitsch z Curyšské univerzity, která lék vyvíjela. Nyní na něm pracuje americká firma Biogen.

První výsledky zjištěné po nasazení léku vyvolaly značná očekávání. „Je to nejlepší zpráva, jakou jsem slyšel za celých 25 let, co se podílím na výzkumu této nemoci. Přináší to novou naději pacientům i jejich rodinám,“ řekl podle listu The Daily Mail americký vědec Stephen Salloway z nemocnice Butler Hospital ve státě Rhode Island.

Naděje prověří velký test

Profesor David Allsop z britské University of Lancaster podle listu The Guardian usoudil, že pokud bude aducanumab fungovat, může „změnit hru“ v boji s nemocí. Lék obsahuje protilátky, která přirozeně vznikla u penzistů, kteří jsou podle všech příznaků odolní vůči alzheimerovi. Napadá amyloidy, což je vlastně spleť proteinů, která je charakteristickým rysem této choroby. Aducanumabu tak brání poškození mozku, které Alzheimerova nemoc způsobuje.

Předpokládá se, že v budoucnu by měl být lék předepisován i zdravým penzistům, aby se tak předešlo vzniku nemoci – stejně jako se předepisují statiny těm, u nichž hrozí infarkt.

První vzorek testovaných pacientů byl však malý. Nyní se proto chystají rozsáhlé klinické testy léku, na nichž se má podílet celkem 2700 lidí. Už několikrát se totiž stalo, že léky, které při použití u malých skupin vypadaly mimořádně slibně, nepřinesly očekávané výsledky při rozsáhlejším použití. Ukázalo se také, že použití léku vede k hromadění tekutin v mozku, což zvyšuje riziko mrtvice. Jde tedy o to, najít takovou dávku, která je účinná, ale nemá rizikové vedlejší účinky.

Omezený účinek léků

Mezi pracovišti, kde bude aducanumab testován, je i osm britských nemocnic. Testy mají být dokončeny za čtyři roky, a pokud se potvrdí, že lék je nejen účinný, nýbrž i bezpečný, měl by být záhy dostupný pro léčbu.

Dosavadní léčiva mají na Alzheimerovu nemoc pouze omezený účinek, protože jen zmírňují projevy nemoci. V Česku je s ní spojováno 153 tisíc případů demence.

 

Novinky

Kouř z vonných tyčinek je mnohem nebezpečnější než cigaretový

O tom, že cigaretový kouř je pro lidský organismus škodlivý, dnes nikdo nepochybuje. Nebezpečné látky jsou však obsaženy také v kouři z vonných tyčinek, které se spalují v místnosti. Kouř z nich dokonce obsahuje víc toxických i karcinogenních látek než ten z cigaret. Jejich časté zapalování tak může být velmi nebezpečné.

Britští vědci zjistili, že ve srovnání s cigaretovým kouřem je ten z vonných tyčinek mutagennější (způsobuje víc genových mutací), genotoxičtější (více poškozuje DNA buněk) a cytotoxičtější (má zhoubnější vliv na jednotlivé buňky).

To znamená, že pravidelné, časté a dlouhodobé vdechování kouře z vonných tyčinek vyvolá rakovinu spíš než kouření cigaret.

„Jasně řečeno, musíme více upozorňovat na nebezpečí a zdravotní rizika související s pálením vonných tyčinek v místnostech,“ uvedl Žung Čou z Jihočínské technologické univerzity, kde výzkum účinků kouře z vonných tyčinek provedli.

„Podle závěrů této studie by bylo velmi rozumné, aby se lidé s chorobami plic zcela vyhýbali pálení vonných tyčinek a aby od něj upustili také rodiče malých dětí, jimž se plíce teprve vyvíjejí,“ uvedl doktor Nick Robinson z Britské plicní nadace v rozhovoru pro deník The Mail.

 

 

 

ČTK

Čeští vědci objevili genetickou nemoc krve, která zvyšuje riziko leukémie

Vědci objevili dosud nepopsanou dědičnou krevní nemoc, která se projevuje sníženým počtem krevních destiček. Vzácná genová mutace zvyšuje riziko propuknutí leukémie. Na dlouholetém výzkumu pracovali experti z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně společně s laboratořemi v Itálii a Spojených státech. Objev zveřejnil vědecký časopis Nature Genetics.

K odhalení dědičné genetické mutace vedl lékaře nestandardní případ pacientky, jež se před 25 lety vyléčila z akutní lymfoblastické leukémie, avšak poté měla nevysvětlitelný a přetrvávající nízký počet krevních destiček.

„Když se jí narodily děti, zjistilo se, že i ony mají nižší počet destiček. Právě to nás nasměrovalo k hledání genetické příčiny tohoto stavu,” uvedl hematolog Michael Doubek. Nakonec lékaři v rodině odhalili mutaci genu ETV6, který je zodpovědný za krvetvorbu.

Nositelé mutace nemají většinou žádné příznaky nemoci. Trombocytopenii, tedy nízký počet destiček, mohou náhodně odhalit testy krve.

Jde o léčitelnou formu

„Lidé s touto anomálií ve svých genech by pak měli být pozornější k projevům zdánlivě běžných nemocí, protože je u nich vyšší riziko leukémie,” řekl děkan lékařské fakulty Jiří Mayer. Podle dosavadních poznatků se zdá, že jde o léčitelnou formu leukémie.

Objevy nových nemocí a dosud nepopsaných stavů v současné medicíně představují mnohem vzácnější jev než v minulosti. Neznamená to však, že nelze přijít s ničím novým.

„Je třeba chodit s otevřenýma očima, nesnažit se věci, které nejsou úplně typické, vtlačit násilně do nějaké klasifikace, škatulek, kartoték,” popsal Mayer.

Další rodiny s tímto problémem

V současnosti vědci zkoumají genetické informace další rodiny z jižní Moravy, kde se vyskytl podobný problém. Další rodinu zaznamenali ve Spojených státech. Nově objevená nemoc prý bude zřejmě častější, než se odborníci původně domnívali.

I když v současnosti není možné nemoc léčit, pro pacienty i lékaře je důležité znát případné genetické zatížení. Navíc je šance, že odborníci dokážou předejít tomu, aby zmutovaný gen přešel do další generace.

 

 

Novinky, ČTK

Průlom v léčbě leukémie: Čeští lékaři transplantovali kostní dřeň dárce shodného jen napůl

Lékařům v pražském Ústavu hematologie a krevní transfúze (ÚHKT) se poprvé podařilo transplantovat pacientce s leukémií kostní dřeň od dárce, který byl shodný jen z poloviny. Ředitel ústavu Petr Cetkovský má za to, že průlomová transplantace umožní najít dárce téměř každému z pacientů.

Krev pacienta s leukémií

ÚHKT použil metodu, která umožňuje transplantaci i u pacientů, u nichž donedávna nepřicházela do úvahy, uvedl Cetkovský. Nový postup objevili lékaři v USA, nyní se rozšiřuje do Evropy. Spočívá v tom, že pacient dostává po transplantaci cytostatikum, které se dosud používalo jen před transplantací.

"Zcela klíčový je objev, že dávku musí pacient dostat přesně mezi třetím a pátým dnem po zákroku. Jen tak se totiž podaří zabránit imunitní reakci a organismus kostní dřeň neodmítne," řekl.

Připomněl, že dosud při vyšetřování transplantačních antigenů HLA mezi dárcem a příjemcem byla požadována shoda aspoň osmi z deseti znaků. Nyní mohou lékaři využít dárce jen napůl shodné, což jsou rodiče, děti a někteří ze sourozenců nemocného.

Žena je v pořádku a vede běžný život

První česká pacientka podstoupila tuto léčbu loni v červnu. Lékaři s oznámením čekali, až si budou jisti, že léčení zabralo a žena je v dobrém zdravotním stavu. Pravidelně ji kontrolují, může pracovat na částečný úvazek z domova a žije podle nich běžným životem.

ÚHKT je největším českým centrem pro léčení nemocí krve. Od roku 1986, kdy zde byl proveden první tento zákrok v Československu, jich tu lékaři provedli 1111. Z toho je ročně 60 až 70 transplantací od nepříbuzného dárce. ÚHKT chce nahradit dosavadní nepříbuzenské transplantace právě těmito tzv. haploidentickými.

Odpadne někdy i mnohaměsíční hledání dárce, protože rodina je k dispozici okamžitě. Postup také je levnější a podle dosavadních amerických výsledků pro pacienty velmi bezpečný.

 

Dana Sokolová, Novinky

Domácí test pomůže odhalit, zda nemocný opravdu potřebuje antibiotika

Antibiotika jsou látky, které pomáhají vyléčit bakteriální infekce. Na ostatní druhy infekčních onemocnění, jako jsou záněty virové nebo plísňové, nepůsobí. Bohužel někteří lékaři je i dnes předepíšou, i když si nejsou jistí, zda jsou skutečně potřebná. Nyní mají nemocní novou naději v podobě domácího testu, který dokáže odhalit, zda se jedná o bakteriální infekci a léčba antibiotiky je skutečně na místě.

Vyšetření CRP, a tedy hladiny tzv. C-reaktivního proteinu v krvi, již dávno není nutné provádět jen laboratorně. Lékaři mají možnost již několik let zakoupit si speciální přístroj do svých ordinací. Bohužel ne všichni jsou ochotni investovat do něj, a tak raději riskují zdraví nemocných tím, že jim antibiotika předepíšou, aniž mají onu pomyslnou jistotu, zda opravdu u daného onemocnění zafungují. Lidé tak mnohdy berou léky zbytečně, a navíc se u nich zvyšuje riziko, že až je skutečně budou potřebovat, tak jim již nepomohou.

O to více odborníci vítají, že jsou nyní k dostání v lékárnách bez lékařského předpisu i domácí testy CRP, které dokážou rizika bakteriální infekce také odhalit.

„Zvýšená tělesná teplota není pro lékaře dostatečnou informací pro určení diagnózy. Je důležité znát hladinu tzv. C-reaktivního proteinu – CRP. Podle jeho obsahu v krvi jsme schopni poměrně přesně rozlišit mezi bakteriálním nebo jiným, nejčastěji virovým, původem onemocnění. Zatímco první případ splňuje podmínky pro nasazení antibiotik, v druhém se většinou stačí z nemoci vyležet a vyléčit běžně dostupnými prostředky,” vysvětluje Doc. MUDr. Bohumil Seifert, Ph.D., ze Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP.

Stačí kapka krve

K domácímu testu postačí kapka krve odebraná z bříška prstu na ruce. Test koncentraci C-reaktivního proteinu v krvi zjišťuje ve třech množstevních úrovních. Pokud je koncentrace CRP v krvi vysoká (třetí stupeň), je velmi pravděpodobné, že v organismu probíhá těžší bakteriální zánět. V takovém případě je nutné nechat posoudit zdravotní stav lékařem. Při běžných onemocněních způsobených viry se obvykle hladina CRP nezvyšuje a léčba antibiotiky není nutná.

Proces vyhodnocení vzorku trvá přesně pět minut. Testování je tedy velmi rychlé a jednoduché. Doporučená cena testu je 285 korun.

Má poznámka: Jako vždy všechno musí mít háček. Můžete si udělat test doma, ale musíte ho v lékárně zakoupit za 285 Kč, což je značná částka, kterou si zdaleka ne každý může dovolit.

 

 

Vědci objevili přírodní preparát, který má léčit rakovinu

Australští vědci ohlásili průlom ve svém bádání. Osm let jim trvalo studium, které se zabývalo efektem plodu málo známého stromu Blushwood. Ten by měl pomoci s léčením rakoviny. Výsledky jsou prý více než ohromující – výtažek z tohoto plodu vědci použili při léčení 300 zvířat a až v 70 procentech dosáhli kompletního vyléčení rakoviny. Informoval o tom web abc.net.au.

Vedoucí studie doktor Glen Boyle z institutu QIMR Berghofer z Brisnaně popsal, jak by mohl nový lék působit: „Funguje třemi způsoby. Zabijí rakovinotvorné buňky, zamezí přístupu krve do nádoru a aktivuje imunitní systém těla, který pak nádor sám odstraní.“

Výtažek z plodu stromu také nemá žádné vedlejší efekty a funguje extrémně rychle. Nádor odstraní pouze do několika dní – zatímco například chemoterapie funguje v řádu měsíců až let.

Doktor Boyle dále poznamenal, že samozřejmě ani jeho výzkum není zázračným všelékem – pokud například rakovina již stihla vytvořit metastáze, léčba preparátem je neefektivní.

V následujících letech se preparát bude testovat na lidech. Společnost Qbiotics již dostala svolení od australského ministerstva zdravotnictví.

 

 

E15.cz

Lékaři díky viru spalniček poprvé v historii kompletně vyléčili rakovinu

Lékarům z Mayo Clinic v americkém Rochesteru se podařil husarský kousek: díky podání modifikovaného viru spalniček vyléčili rakovinu. Jejich pacientka trpěla mnohočetným myelomem v pokročilém stádiu, druhým nejčastějším typem rakoviny kostní dřeně, který způsobuje hromadění atypických bílých krvinek v kostech, kde následně dochází ke vzniku lézí a patologických zlomenin. Diagnostikovaní pacienti mají méně než 40procentní šanci na přežití v pětiletém horizontu.   

Dvěma pacientům v rámci schválené první fáze klinického testu  podali 100 miliard jednotek viru spalniček, tedy množství, kterým by mohlo být naočkováno zhruba 10 milionů lidí. Lékaři vycházeli z předchozích zjištění, že na povrchu rakovinných buněk se velice četně vyskytuje antigen CD46, který je prioritním cílem při „útoku“ viru spalniček. Podáním extrémní dávky lékaři zajistili, že imunitní systém nedostal šanci efektivně odbourat vir z těla dříve, než ten stihl napadnout rakovinné buňky. Výsledky experimentu na sebe nenechaly dlouho čekat – po několika týdnech jedné z pacientek naprosto zmizel tumor, který jí tlačil na mozek, léze v jiných částech jejího těla rovněž zmizely. Podle čtvrtečního tiskového prohlášení Rochesterských lékařů je tato pacientka již déle než půl roku v naprosté remisi, bez myelomu.

U druhého pacienta neměla léčba tak dobrou odezvu, nicméně díky aplikaci viru u něj došlo ke značnému zmenšení rozvinutých lézí, což prý jen potvrdilo přesný „zásah“ spalniček. Další fáze klinických testů je naplánována na letošní září, tentokrát pro větší množství pacientů pro zjištění potřebných statistik. „Věříme, že se z tohoto postupu stane jednorázová léčba myelomu,“ tvrdí v vedoucí výzkumu Stephen Russell.

Metoda léčby se nazývá onkologická viroterapie, jejíž základy byly položeny už v padesátých letech minulého století, od té doby byly několika tisícům lidí podány nejrůznější typy virů (herpevirus, neštovice i chřipka). Až nyní však lékaři zaznamenali odstranění všech rakovinných ložisek v těle pacienta a tedy jeho úplné vyléčení.

Má poznámka: Náhoda a tak překvapivý výsledek! I když když pokusy probíhají s různými typy vyrů od padesátch let minulého stolejí.  Hlavně aby se vir spalniček prokázal účinný v naprosté většině typů rakoviny a  nemocní nemuseli nemocní opět čekat dalších deset let, pokud  by se tento nenadálý způsob léčby potvrdí a i na dalších pacientech..                                                              Stejný článek vyšel i v arabštině v Iljaf.

 

 

PROTON THERAPY CENTER

Nová cesta k léčbě: Účinná a bezpečná léčba nádorů hlavy a krku

 

Pokud vám zjistí nádor v oblasti hlavy a krku a je doporučeno ozáření (pooperační nebo jako samostatná léčebná metoda), je možné tuto léčbu provést šetrněji než dosud. Protonová radioterapie je novou šancí pro pacienty s dosud velmi špatně léčitelnými nádory (nádory spodiny lebeční, nádory vedlejších dutin.

Pokud vám byl diagnostikován nádor v oblasti hlavy a krku a je doporučeno ozáření (pooperační nebo jako samostatná léčebná metoda), je možné tuto léčbu provést šetrněji než dosud. Protonová radioterapie je novou šancí pro pacienty s dosud velmi špatně léčitelnými nádory (nádory spodiny lebeční, nádory vedlejších dutin nosních a některé další nádory v těsné blízkosti životně důležitých orgánů). Protonová radioterapie je také šancí na kvalitnější život po léčbě u širokého spektra nádorů v oblasti hlavy a krku (nádory slinných žláz, hltanu, hrtanu, nosohltanu a další).

MĚLI BYSTE VĚDĚT NÁSLEDUJÍCÍ:

Konvenční léčba pomocí fotonů bývá u velkého spektra nádorů účinná, ale až u 50% pacientů může dojít k návratu nádoru v původně postiženém místě. Po klasickém ozařování nádorů hlavy a krku může dojít ke ztrátě zraku, poškození sluchu či funkce slinných žláz, takže pacienti bývají odkázáni na tekutou stravu. Nevystavujte se rizikům běžného ozařování. Protonová léčba nabízí účinnější a bezpečnější možnost léčby nádorů hlavy a krku.

 

VÝHODY PROTONOVÉ LÉČBY PRO PACIENTY

Větší šance na vyléčení nádorů vedlejších dutin nosních se zachováním zraku, spodiny lební i nádorů v těsné blízkosti rizikových struktur bez jejich poškození

Možné brzké zahájení plánování radioterapie (do 14 dní od konzultace v našem centru)

Snížení rizika akutních i pozdních nežádoucích účinků během léčby a po ní

Individuální přístup, pečlivé plánování léčby, pravidelné kontroly (včetně CT, popřípadě MRI) ozařované oblasti během ozařování i po léčbě

 PROTONOVÁ LÉČBA DOKÁŽE:

Snížit dávku na míchu až o 80%

Snížit dávku na polykací cesty o 50%

Snížit dávku na mozkový kmen a nervové struktury mozku až o 100%

Protonový paprsek dokáže snížit dávku na míchu až o 80%, na slinné žlázy o 20%, na polykací
cesty o 50%, a na mozkový kmen a nervové struktury mozku až o 100%.


PROTONOVÁ LÉČBA JE VHODNÁ ZEJMÉNA PRO TYTO DIAGNÓZY:

Radikální terapii – lokalizované nebo lokálně pokročilé nádory hlavy a krku
Adjuvantní nebo salvage radioterapii po operaci

Objednejte se zde.  

Zavolejte na linku 222 999 000

Více informací o léčbě ke stažení zde.

 

Pojištěnci VoZP mají v případě potřeby zajištěnu péči v protonovém centru, nejmodernějším onkologickém zařízení na světě

Vojenská zdravotní pojišťovna ČR (VoZP) podepsala s pražským protonovým centrem jako první česká zdravotní pojišťovna dlouhodobou smlouvu zaručující jejím pojištěncům, že se k nejmodernější, šetrné a účinné metodě léčby rakoviny dostanou všichni její klienti. A to ve všech diagnózách, v nichž je protonová terapie lepší než klasické ozařování, včetně karcinomu prostaty, který v České republice ročně postihne na 8 000 mužů. Dle posledních výsledků studie z USA tato léčba zvyšuje šance na úplné vyléčení této diagnózy až na 97%.

Pokud jste klienty VoZP ČR, můžete již dnes kontaktovat specialisty protonového centra a konzultovat s nimi svůj zdravotní stav. Vysoký standard určený pro profesionály z řad ozbrojených sil je nyní přístupný všem pacientům včetně dětí.

Vojenská zdravotní pojišťovna je silnou a stabilní společností, která vždy dokázala zajistit dostatečné množství prostředků na léčbu svých klientů. VoZP ČR tak otevírá nové možnosti léčby pro příslušníky Armády České republiky, účastníky zahraničních misí, ale také pro své dospělé i dětské klienty z řad široké veřejnosti. Ze strany VoZP ČR jde o další krok ke zvýšení efektivity hospodaření v rámci vybraných diagnóz a rozšíření možností poskytování zdravotní péče za smluvně garantovaných výhodných podmínek a zvýšení bezpečnosti léčebných postupů a komfortu pro vlastní pojištěnce.

VoZP ČR ví, že protonová léčba ve vybraných diagnózách ušetří pacienty nežádoucích zdravotních komplikací a současně nákladů na jejich léčbu. O to více prostředků může věnovat na zdravotní péči pro své další pojištěnce.
Chcete mít také jistotu?
Zvolte pro sebe to nejlepší, stejně
jako většina zaměstnanců PTC.


Staňte se klientem VoZP ČR také Vy.

Jak postupovat ve změně Vaší zdravotní pojišťovny?
Informace ke stažení zde.

Přihláška nového klienta ke stažení zde.

 

Více informací na stránkách http://www.vasejistota.cz/

Má poznámka: Konečně už skutečné, nadějné a přitom nejšetrnější léčení rakoviny protonem.  Bohužel VZP dosud na tuto léčbu nereagovala, přes petice a přes maximální snahu lékařů v protonovém centru dokázat, že v evropských zemích  se touto metodou léčí a je uznávaná.

 

   

Zdravotnictví a medicina mf

V Česku se zvyšuje počet diabetiků a onkologických pacientů

Některé závažné infekční nemoci, proti kterým se očkuje, se nevyskytují už vůbec či ojediněle, výskyt některých se výrazně snížil. Patří mezi ně i tuberkulóza (TBC) - počet hlášených onemocnění se snižuje a Česká republika patří do skupiny zemí s nízkou TBC zátěží.

Při dlouhodobém sledování zdravotního stavu populace lze zaznamenat výrazné změny ve výskytu jednotlivých onemocnění.

Počet onkologických pacientů narůstá, v současné době každý třetí Čech onemocní rakovinou a každý čtvrtý na ni zemře. Pozitivní je, že úmrtnost na zhoubné novotvary vykazuje opačný trend.

Lidé jsou informováni stále lépe a k lékaři častěji přicházejí již v časných fázích nemoci, kdy je vyšší naděje na jejich vyléčení. Zvyšuje se dostupnost, zejména v komplexních onkologických centrech, nejmodernější diagnostiky a nejnovějších typů léčby - radiační, chemoterapie či hormonální léčby. Každoročně roste i počet léčených diabetiků, diabetes mellitus (cukrovka) patří už k nejběžnějším civilizačním chorobám. Primát drží ale nemoci oběhové soustavy, které jsou nejčastější příčinou hospitalizace, ale i smrti.

V Česku také přibývá HIV pozitivních, ale i tady moderní léky pomáhají zlepšit kvalitu života nemocných AIDS a prodloužit jejich přežití.

Česku se zvyšuje počet diabetiků a onkologických pacientů

Některé závažné infekční nemoci, proti kterým se očkuje, se nevyskytují už vůbec či ojediněle, výskyt některých se výrazně snížil. Patří mezi ně i tuberkulóza (TBC) - počet hlášených onemocnění se snižuje a Česká republika patří do skupiny zemí s nízkou TBC zátěží.

Při dlouhodobém sledování zdravotního stavu populace lze zaznamenat výrazné změny ve výskytu jednotlivých onemocnění.

Počet onkologických pacientů narůstá, v současné době každý třetí Čech onemocní rakovinou a každý čtvrtý na ni zemře. Pozitivní je, že úmrtnost na zhoubné novotvary vykazuje opačný trend.

Lidé jsou informováni stále lépe a k lékaři častěji přicházejí již v časných fázích nemoci, kdy je vyšší naděje na jejich vyléčení. Zvyšuje se dostupnost, zejména v komplexních onkologických centrech, nejmodernější diagnostiky a nejnovějších typů léčby - radiační, chemoterapie či hormonální léčby. Každoročně roste i počet léčených diabetiků, diabetes mellitus (cukrovka) patří už k nejběžnějším civilizačním chorobám. Primát drží ale nemoci oběhové soustavy, které jsou nejčastější příčinou hospitalizace, ale i smrti.

V Česku také přibývá HIV pozitivních, ale i tady moderní léky pomáhají zlepšit kvalitu života nemocných AIDS a prodloužit jejich přežití.

 

Alkohol má vliv na vznik rakoviny

Tým vědců oznámil, že 3,6 procent všech rakovinných onemocnění na světě souvisí s konzumací alkoholu. "Mezi alkoholem a rakovinou ústní dutiny, hltanu, jícnu, tlustého střeva, konečníku, jater, hrtanu a prsu existuje přímá souvislost," uvádí doktor Paolo Boffetta z International Agency for Research on Cancer z francouzského Lyonu v časopisu International Journal of Cancer.

„U jiných druhů rakoviny zatím souvislost nebyla potvrzena.“

Za použití různých zdrojů informací se vědci pokusili odhadnout počet případů rakoviny a úmrtí na rakovinu související s alkoholem .

V tomto roce bylo potvrzeno přibližně 389 100 případů rakoviny přičítaných konzumaci alkoholu.

 Ve střední a východní Evropě je to horší

Počet úmrtí na rakovinu spojených s alkoholem činil 232 900 případů. V případě mužů činila více než 60 procent případů rakoviny související s alkoholem rakovina horního trávicího traktu. U žen má 60 procent případů na svědomí rakovinu prsu.

Výskyt rakoviny související s konzumací alkoholu byl výrazně vyšší ve střední a ve východní Evropě.

„Existují sice důkazy, že přiměřená konzumace alkoholu snižuje riziko srdečních chorob, infarktu a žlučových kamenů, avšak tato skutečnost by rozhodně neměla zlehčovat závažnost výskytu rakoviny spojené s konzumací alkoholu,“ poznamenává Paolo Boffetta.

Má poznámka: Četla jsem článek, že tři čtvrtiny nemocných rakovinou trpí podvýživou. Ovšem, když se strava Čechů přes neustálá varování lékařů skládá z červeného masa a vyloženě nezdravých uzenin, tak z takového složení jídla rozhodně nezískají imunitu, mohou pouze ztloustnout a obezita podporuje spoustu onemocnění.  Obezita znamená, že strava nemá správné složení.  U koho se strava skládá ze zeleniny a ovoce, ten je ohrožen rakovinou o mnohem méně. Bohužel nikdo z nás nemůže ovlivnit škodlivé ovzduší ve velkých městech. Pokud desítky let dýcháme nezdravý vzduch, tak to může mít na zdraví podstatný vliv. O to více je důležité se zdravě stravovat. Viz článek výše a  dva níže. Rozhodně se musíme o zdraví starat nejdříve sami a nespoléhat se pouze na pozdější léčení, které nemusí vždy být účinné a má vždy vedlejší účinky. V arabštině je na to velmi trefné přísloví: „Prevence za haléř je lepší než metrák léčení“.

 

 

Medicína a zdraví mf

Lékaři varují

Díky znečištěnému životnímu prostředí, špatným stravovacím návykům, častému užívání léků, nebo kouření je každý z nás vystaven toxinům (škodlivým látkám). K typickým symptomům toxického přetížení organismu patří zvýšená únava, bolesti hlavy, špatný krevní oběh, chronické bolesti, slabý imunitní systém, zácpa, artritida, deprese, kožní nemoci atd.

5 zásad detoxikace

 

1. Dodržujte pitný režim - pijte dostatečné množství vody, minerálky a čerstvé zeleninové a ovocné šťávy.

2. Jezte - ovoce, luštěniny, naklíčené výhonky, ořechy, jáhly a pohanku. 

3. Pokud se neobejdete bez masa - jezte jen kuře, krůtu a ryby.

4. Vynechejte alkohol, kávu, čaj, kakao, limonády, bílé pečivo a těstoviny.

5. Stop cukru - zapomeňte na cukr!

.

Zdravotnictví a medicína mf

Lidstvo nemá radostné vyhlídky: Do roku 2030 by měl ve světě trojnásobně stoupnout výskyt nádorových onemocnění.

V České republice tomu, podle profesora Luboše Petruželky, přednosty onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, bude stejně.

K takovému závěru došli loni lékaři na celosvětovém onkologickém kongresu v USA.

V ČR již nyní ročně rakovinu dostane zhruba 70 tisíc lidí a 28 tisíc na ni zemře. „Během svého života každý třetí občan ČR onemocní rakovinou a každý čtvrtý na ni zemře,“ tvrdí profesor Jiří Vorlíček, předseda České onkologické společnosti.

Potěšitelné je, že v ČR se z rakoviny vyléčí asi 47 procent nemocných. V Evropě je to nejvíc na Islandu a ve Švédsku, kde se vyléčí 63 a 62 procent

růstu

Důvody očekávaného zvýšení počtu nemocných jsou podle onkologů v tom, že populace stárne a výskyt zhoubných nádorů je právě u starší generace nejčastější. Navíc medicína dnes už umí řadu nádorových onemocnění vyléčit a tím se stále více lidí dožívá vyššího věku, kdy riziko rakoviny rychle stoupá.

Rakoviny je tedy víc, ale méně se na ni umírá. Své v tom sehrávají i onkologické preventivní programy, například právě na včasný záchyt rakoviny prsu, dále děložního čípku, tlustého střeva a konečníku. Tím počet nemocných rakovinou sice statisticky roste, ale protože přijdou včas, je velká šance na dobré léčení nebo úplné vyléčení

Nárůst o 120 procent

Rakovina prsu za posledních třicet let vzrostla o 120 procent, a to je nejvíc ze všech druhů rakovin. Ročně onemocní téměř šest tisíc žen a dva tisíce jich zemře. Varující je, že rakovina prsu se přesouvá i na velmi mladé ženy, ač dříve to byla spíše doména žen starších. Přibližně sto žen do 35 let ročně rakovinou prsu onemocní.

Od února mají ženy od 45 let neomezenou možnost pravidelného mamografického vyšetření ve dvouletém cyklu. Do února tuto možnost měly pouze ženy od 45 do 69 let. Od tohoto měsíce však věk omezen není.

Interval preventivních prohlídek je dvouletý a týká se ročně 850 000 žen.

„Na prevenci jich přichází zhruba půl miliónu, což je sice dobré, ale rádi bychom, aby toto číslo bylo ještě vyšší. Například ve Švédsku na preventivní vyšetření chodí až 80 procent žen,“ říká profesor Jan Daneš, přednosta radiodiagnostické kliniky 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze na Karlově náměstí.

Molekula p53

Nadějí žen s rakovinou prsu je biologická, přesněji cílená léčba, která zasahuje především nádorovou buňku. Poskytuje se ženám v onkologických centrech. Ne pro každou ženu je ale vhodná. Biologická léčba se často podává s klasickou léčbou, a pak je nejúčinnější.

Další nadějí v léčbě je molekula označována jako p53. Podle profesora Tomáše Zimy, děkana 1. lékařské fakulty UK, „hraje molekula p53 významnou roli v regulaci buňky a v přeměně buňky na buňku nádorovou“. Vědci teď zkoumají látky, které by mohly ovlivnit tuto molekulu.

 

 

Zdravotnictví a medicína mf

Čeští vědci pracují na šetrnější léčbě rakoviny

 Vědci z Brna jsou na cestě k objevu, který by snížil zatížení pacientů při léčbě rakoviny. Zjednodušeně řečeno jde o šetrnou chemoterapii, po které nevypadají vlasy.

Nadějí je podle deníku objev profesora Viktora Brabce a Jaroslava Maliny z brněnského Biofyzikálního ústavu Akademie věd. Pokud se dosavadní výsledky jejich hledání účinnější a šetrnější chemoterapie potvrdí i v klinické praxi, znamenalo by to výraznou změnu v léčbě rakovinových nádorů. Lidé by se jí mohli dočkat do deseti let.

Základní látkou současné chemoterapie, takzvaných cytostatik, je platina s nežádoucími vedlejšími účinky. Zničí nádor, ale oslabí imunitní systém. Pacientovi pak načas hrozí komplikace i kvůli jinak neškodným infekcím. Jedinečnost Brabcova a Malinova objevu podle MfD spočívá právě v tom, že jejich způsob chemoterapie by na pacienta nepůsobil tak drsně jako až dosud platina. Nahradit by ji měly sloučeniny železa a zinku.

Platina navíc nezabírá na všechny typy nádorů, některé z nich se dokonce vůči ní po jisté době od nasazení stávají rezistentními. „Zatím vše nasvědčuje tomu, že námi navrhované sloučeniny železa a zinku by mohly pronikat do rakovinou zasažených buněk a zastavit jejich nekontrolovatelné dělení - tedy rakovinové bujení,“ uvedl Brabec.

výzkumu česko-britského týmu podle MfD vyplývá i další slibný poznatek: nově objevené sloučeniny železa a zinku neničí jen rakovinné buňky. Spolehlivě likvidují i bakterie. Tato nová „metalofarmaka“ by tak mohla časem tvořit základ mnohem účinnějších antibiotik, vůči nimž bakterie nebudou imunní.

Nová metoda by podle předního českého onkologa Pavla Klenera snížila mezi pacienty strach z chemoterapie; lidé by tak neodkládali návštěvu lékaře a přišli by s podezřením na nádor včas. Podobně se pro deník vyjádřila také šéfka pražského Mamma Centra Miroslava Skovajsová.

„Jestliže to vyjde, bude to ojedinělý a úžasný krok v léčbě této smrtelné choroby. Ženy, které si objeví na prsu bulku, by se mohly přestat bát chemoterapie a navštívit nás ještě v době, kdy mají velkou šanci na vyléčení. A pokud jim nevypadají vlasy, tak jim to v boji s nemocí velmi pomůže,“ uvedla.

Má poznámka: Účinnější a šetrnější chemoterapie potvrdí i v klinické praxi, znamenalo by to výraznou změnu v léčbě rakovinových nádorů. „Lidé by se jí mohli dočkat do deseti let“. Opět do deseti let ??? Tedy stále znovu a znovu zatím mnoho povyku pro nic !

 

Zdravotnictví a medicína mf

Studie: Přežití pacientů a rakovinou se v ČR výrazně prodloužilo

Přežití pacientů s rakovinou v ČR se podle studie Eurocare5 výrazně prodloužilo, výjimkou je rakovina konečníku, kde je kvůli malému zájmu lidí o screening pozdní záchyt. Studie srovnávala pětileté přežití více než deseti milionů pacientů z 29 evropských zemí.

ČR dosáhla až o 15 procent lepších výsledků než země východní Evropy, kam ji studie zeměpisně řadí. V Česku je přes 430.000 lidí, kteří se s rakovinou léčí nebo léčili.

„U drtivé většiny nádorů jsme zásadně poskočili v dosahovaném přežití, což nás fakticky vyřadilo z východoevropských zemí. Jsme v lepším průměru Evropy, anebo na něj ztrácíme jen jednotkové body,“ řekl ČTK ředitel brněnského Institutu biostatiky a analýz Ladislav Dušek, který česká data pro celoevropskou studii kontroloval.

evropské studie zpracoval mezinárodní tým pod vedením profesora Riccarda Capoccacia. Podle něj dobrá zpráva je, že přežití onkologických pacientů v Evropě stouplo. Horší zpráva je, že mezi regiony stále zůstávají rozdíly.

Pětileté přežití se v průměru Evropy pohybuje od zhruba 80 procent u rakoviny prostaty či prsu až po méně než 15 procent u rakoviny plic či slinivky. Nejvíc v Evropě stouplo pětileté přežití u rakoviny prostaty, ze 73 na 82 procent, a konečníku, z 52 na 58 procent.

Česku dosáhlo pětileté přežití rakoviny prsu 78 procent, průměr Evropy je 81,8 procenta, průměr východní Evropy 73,7 procenta. Zlepšení výsledků přinesl plošný screening, zdravotní pojišťovny hradí mamograf ženám od 45 let jednou za dva roky, u mladších žen je vyšetření prsou součástí pravidelné preventivní prohlídky u gynekologa či praktika. Podobně u mužů se lékaři zaměřují na prevenci rakoviny prostaty. Pětileté přežití tak v ČR činí 78,2 procenta, průměr Evropy je 83,4 procenta, průměr východní Evropy 72 procenta.

Od ledna začnou zdravotní pojišťovny v ČR rozesílat pozvánky na prevenci - na screening nádorů prsu je dostane 494.651 žen, na screening rakoviny děložního hrdla 585.385 žen a na screening rakoviny tlustého střeva a konečníku 1,444.153 mužů a žen. Projekt má posílit dosavadní prevenci - nyní je ročně ve screeningu nádorů prsu přes 600.000 žen, nádorů děložního hrdla přes dva miliony žen a nádorů tlustého střeva a konečníku půl milionu mužů a žen.

Přežití je podle studie měřítkem efektivity zdravotnického systému. Výsledky léčby zlepšuje využití účinných léků a lepší operační techniky, plošný screening a včasná diagnostika. Zhoršuje je zatížení populace zhoubnými nádory a životní styl v dané zemi. Například rakovina žaludku na jihu Evropy je méně agresivní než v severských zemích. Česká populace je geneticky nejvíce zatížena rakovinou tlustého střeva a konečníku.

Italský tým ocenil země, které mají národní onkologický program a v léčbě se řídí mezinárodně doporučenými postupy. Oboje se týká ČR. „ČR svými nejnovějšími výsledky upoutala evropskou veřejnost a náš informační systém pro hodnocení onkologických center byl dokonce vybrán jako model pro pilotní zapracování nových pravidel hodnocení v EU,“ shrnul Dušek.

 

 

ODPOVĚDNOST ZA SVÉ ZDRAVÍ

Nedávná reforma zvýšila efektivitu veřejného zdravotního pojištění bez poklesu kvality a dostupnosti péče, potlačila korupční příležitosti a snížila hospodářské ztráty. Zpřesnila práva pacientů a definovala jejich nároky na rozsah služeb. V těchto krocích budeme pokračovat včetně sociálně citlivého zvyšování spoluúčasti a tlaku na prevenci, což uvolní prostředky k lepšímu finančnímu ohodnocení zdravotníků.

Má poznámka: Naprosto souhlasím s odpovědností za vlastní zdraví. Mnozí jsou silní kuřáci a tím si vědomě zdraví poškozují. Zrovna tak většina nedbá na zdravou stravu. Bez ohledu na škodlivost červeného masa a hlavně uzenin si zrovna tak poškozují své zdraví nezdravou stravou. Jak k tomu přijde zdravotnictví, aby ti, kteří nedbají o své zdraví byli stejně léčeni jako ti, kteří si svou nemoc nezavinili?

 

PSYCHOSOMATICKÝ KAŠEL

Psychosomatika se zabývá vztahem těla a duše. Existuje propojení mezi duševním stavem, a tím jak se člověk cítí. Třeba kašlem osvobozuje tělo dýchací cesty od všeho co mu překáží. Dochází k odblokování psychických překážek. Výrazné odkašlávání může být i výrazem hnusu. Kašel lze někdy vysvětlit jako prosbu o soucit a ohled. V případě výše popsaných problémů vyhledejte pomoc psychologa.

Pro lepší paměť

Na zlepšení paměti pomáhá třeba ginkgo biloba či konopné semínko. Další bylinou na zlepšení paměti je u nás méně známá gotu kola, kterou se například živí sloni, známí svou dobrou pamětí.

Jogíni při svých meditacích pro změnu konzumují bacopu monnieri. Bacopa je ajurvérdská bylina, která se v sanskrtu nazývá brahmí, tedy moudrost. Dokáže propojovat obě hemisféry mozku. Velmi dobré výsledky při užívání mají pacienti s Alzheimerovou chorobou nebo Parkinsonem, protože zabraňuje usazování amyloidů v mozku.

K dostání bývá v prodejnách s doplňky stravy nebo či akvaristických potřebách, protože roste v tropických oblastech na břehu řek a u nás se používá jako akvarijní rostlina. 

Může nahradit antidepresiva a zklidňovat hyperaktivní děti. U dětí, které trpí dyslexií nebo mají jiné poruchy učení zlepšuje jejich výkony ve škole, zlepšuje jejich výkony ve škole.    

 

ČTK 

Čeští vědci vyvinuli vakcínu, jež zastaví rakovinu. Látku testují na myších

Lék, který by zastavil rakovinové bujení, je na světě. U jeho zrodu stojí čeští vědci z pražského Ústavu hematologie a krevní transfuze, látku zatím úspČTKěšně testují na myších.

Odborníci vyvinuli na principu imunoterapie speciální vakcínu. Ta se skládá z miniaturních kroužků DNA a takzvaných chimérických genů, pomocí nichž útočí nejen na nádorové buňky, ale i na okolní buňky, které nádorové bujení podporují.

"Imunoterapie nám umožňuje využít toho, že se v nádorech vyskytují nové antigeny, kterými se nádorové buňky odlišují od buněk normálních. Imunizace proti těmto antigenům přiměje organismus, aby proti nim vyvinul sám potřebnou imunitní odpověď," vysvětlil princip imunoterapie vedoucí projektu Michal Šmahel.

Podle něj na plánu vyvolat protinádorovou imunitní odpověď vakcinací pracují už desítky let stovky vědeckých týmů po celém světě.

Nestabilní nádorové buňky

"Nádorové buňky jsou ovšem geneticky nestabilní, díky tomu se mohou proměňovat a před imunitním zásahem tak unikat," uvedl Šmahel. S kolegy proto vyvíjí zmíněné chimérické geny, což jsou jakési genové kompiláty.

Vědci aplikují vakcínu myším do kůže ve třech dávkách během jednoho týdne, místo klasické injekční stříkačky ale kvůli většímu účinku používají speciální genovou pistoli.

"Důkazy, že to může fungovat a že lze úspěšnou imunoterapií zabít i odolné nádorové kmenové buňky, vidíme u hematoonkologických onemocnění už dnes," dodal Šmahel a jako příklad uvedl transplantaci kostní dřeně.

 

 

Z mého archivu

Neuronové kmenové buňky v mozku dospělých osob

Do nich se vkládají naděje na regeneraci neuronů, objevil tým amerických a španělských vědců. Výsledky jejich výzkumu, o němž informovala Španělská univerzita ve Valencii, přináší poslední číslo britského vědeckého časopisu Nature.

Mozek dospělého člověka není schopen obnovovat své stárnoucí neurony, nebo nahrazovat ty, které jsou mrtvé či poškozené. Ale tato neschopnost obnovovat zásobu neuronů není definitivní, tento proces je jen zablokován, uvádí se ve zprávě Španělské univerzity. "Neuronové kmenové buňky jsou předmětem silného zájmu, protože se do nich vkládají naděje, že by mohly být využity k nahrazování neuronů poškozených nebo zničených, například při úrazu nebo mrtvici či při neurodegenerativní chorobě jako je Parkinsonova," uvedl v časopise Nature Pasko Rakic z New Havenu v americkém státě Connecticut. Arturo Alvarez-Buylla z Kalifornské univerzity v San Francisku a jeho kolegové pracovali s více než stovkou vzorků mozkové tkáně odebrané při chirurgických operacích nebo při pitvách. Zjistili, že vzorky odebrané z postranní mozkové komory obsahují neuronové kmenové buňky. Ve zkumavce byly schopny nejen se množit, ale v adekvátních podmínkách se i diferencovat v neurony.

U živého člověka podle této studie zřejmě tato jejich schopnost nefunguje. Navíc u lidí neexistuje pohyb těchto kmenových buněk pozorovaný u myší, který jim umožňuje opustit původní zónu a jinde se změnit v neurony, uvádí se ve studii. U myší tato migrace kmenových buněk směrem k té oblasti mozku, která ovlivňuje čich, umožňuje tvorbu tisíců nových neuronů denně. Absence této migrace by možná vysvětlovala, proč lidé mají mnohem méně vyvinutý čich. Jak uvádí neurobiolog Rakic, jakýsi pohyb předchůdců neuronů zřejmě existuje na počátku lidského života, ale v dětství mizí. Aby vědci mohli využít tohoto objevu, který by měl být významným přínosem pro lékařství, musejí dešifrovat mechanismy ovlivňující tyto "spící" buňky.

 

National Geographic

Vědci odhalili dosud utajený kód ukrytý uvnitř lidské DNA, který obsahuje instrukce pro kontrolu genů.

Převratný objev otevírá nové možnosti při diagnostice chorob a jejich léčení.

Během posledních 40 let od objevu genetického kódu se odborníci domnívali, že obsahuje pouze kódovanou informaci o tom, jak jsou vytvářeny proteiny. Výzkumný tým z Washingtonské univerzity vedený Johnem Stamatoyannopoulosem však odhalil, že genom obsahuje zápis genetického kódu ve dvou oddělených jazycích.

„Zatím jsme byli jen zpola v obraze o tom, co je v genomu skryto,“ uvedl Stamatoyannopoulos.

Druhý jazyk, či způsob kódování, obsahuje instrukce, jak jsou geny kontrolovány. Odhalení dvojího šifrování bylo komplikované zejména proto, že oba zápisy se překrývají, vysvětluje Stamatoyannopoulos s kolegy ve studii zveřejněné v novém vydání časopisu Science. Výzkum je součástí projektu ENCODE (Encyclopedia of DNA Elements Project).

Genetický kód využívá 64 kodonů (jeden kodon je tvořen třemi nukleotidy). A teprve nyní se podařilo rozlišit další formu kódování. Základní jednotka nově odhaleného genetického zápisu dostala název duon.

Z objevu mimo jiné plyne, že nemoci mohou mít odlišný původ, jak v narušení produkce nějakého proteinu, tak v kontrole genů, nebo kombinaci obojího. Proto může být zdánlivě stejné onemocnění u někoho léčitelné, a stejná terapie u někoho selhává.

Do budoucna je pak cílem odhalit technologii léčení založené na přesné diagnostice a následného zásahu šitého každému pacientovi na míru.

 

 

jky, novinky

Temná vize: Tak se bude šířit další světová pandemie

Celosvětové pandemie zůstávají jednou z hlavních hrozeb pro budoucnost lidstva. Vědci nyní přišli s poměrně unikátním systémem, který by měl s obstojnou přesností předpovídat, jak rychle a do jakých směrů se bude zákeřná choroba šířit.

Modely toho, jak se může pandemie šířit, se mění každým rokem. Zatímco dřív by museli vědci brát v úvahu vzdálenosti, které lidé běžně mohou urazit pěšky či na koních, dnes je vše jinak. Potenciální šíření smrtelné hrozby by totiž v dnešní době zajišťovala vzdušná osa - konkrétně letadla.

Moderní pandemie by se tak dnes šířila na základě složitých pavučin leteckých tratí. A nejhůře by na tom byla samozřejmě města, která slouží jako letecké uzly. V Evropě by šlo například o Londýn, Paříž či Madrid.

Při sestavování modelu využíval tým vedený teoretickým fyzikem Dirkem Brockmannem data z šíření virového onemocnění SARS  v roce 2003 a šíření viru H1N1 v roce 2009.

Staré metody jsou neplatné

Model se přitom zcela spoléhá na koncept tzv. „efektivní vzdálenosti” a zohledňuje fakt, že nákaza v dnešní době cestuje rychleji a efektivněji mezi vytíženými letišti v různých zemích než mezi samotnými městy a vesnicemi v rámci jedné země.

„V moderním světě, který je natolik propojený, jsou původní modely, zohledňující tradiční geografické vzdálenosti, zcela nesmyslné a neplatné,” uvedl Brockmann. Společně se svými kolegy strávil uplynulou dekádu testováním, jak „efektivní vzdálenost” funguje, tím, že vytvářel fiktivní modely pandemie a posléze se zabýval odhadováním rychlosti a směrů jejich šíření. Využil k tomu letecká data shromážděná za tři roky.

Brockmann vytvořil modely a vizualizace šíření z nejrůznějších měst ve světě včetně Chicaga, Mexico City, Londýna či americké Atlanty, jejíž letiště je tím nejvytíženějším na světě. Studie však také bohužel ukazuje, jak obtížné by bylo propuknutí takové pandemie zastavit.

Z Atlanty až do Austrálie

Pokud by se virus začal šířit z Atlanty, tak by nejhůře dopadlo východní pobřeží USA, kde by se nákaza rozšířila neprodleně. Poté by se dostala na západní pobřeží Spojených států a do Střední Ameriky. Pak by se přenesla do Evropy, ze které by putovala do Afriky a také do Asie a potažmo i Austrálie.

Právě tento model by mohl pomoci v rozhodnutí, jaké letecké dopravní tepny by měly být odstřihnuty, aby se šíření zkázy zastavilo, či aspoň zpomalilo.


 

pst, Novinky

Rakovinové buňky po útoku virů vybuchují, vědci si novou léčbu pochvalují

Nová léčba leukémie na virové bázi, kterou vyvinuli vědci v kanadské Ottawě, vyvolává mezi lékaři nadšení. Leukemické buňky při této terapii vybuchují jako popcorn, a daří se tak zastavit rakovinu krve, uvádí server WindsorStar.

U laboratorních myší se podařilo leukémii vyléčit v 60 procentech případů a u dalších 20 procent se jim podařilo zajistit delší život," upozornil David Conrad, spoluautor studie, která vyšla v časopise Cancer Blood. Během dvou let by nyní měly proběhnout klinické testy na lidech.

Léčba je založena na uměle upravených virových mikročásticích, které napadají výhradně leukemické buňky. Během jednoho dne po vstříknutí látky do organismu zeslabí tyto mikročástice membrány nádorů v krvi a rozpadnou se.

Terapie je podle Conrada nejen účinná, ale i bezpečná. Proto je o ni velký zájem. Virové částice, které likvidují "tekutou rakovinu" krve, mají jediný účel a zároveň nemají schopnost se množit a případně mutovat. Nemohou se proto stát hrozbou pro lidský organismus.